Zastosowanie wermikulitu w ogrodnictwie

Wermikulit, wermikulit ekspandowany.

Frakcje 0,5-2mm, 1-3mm, 3-6mm, 4-8mm.

 

 

UWAGA!!! Nasz wermikulit jest produkowany metodą elektrycznego szoku termicznego, co sprawia, że nasz materiał nie zawiera śladów spalania gazu jak to jest u innym producentów. Jest to szczególnie ważne przy wykorzystaniu wermikulitu w terrariach, bonsai, do kiełkowania nasion oraz ukorzeniania sadzonek.

 

Zalety wermikulitu:

 

 

Zastosowanie wermikulitu:

 

Wermikulit wykorzystujemy do kiełkowania nasion. Wermikulit jest sterylnym materiałem a jego struktura zapobiega rozwojowi pleśni. Korzeń szybciej rozwija się w podłożu z wermikulitem.

Do kiełkowania wykorzystujemy wermikulit frakcji 0,5-2mm lub jako składnik podłoża (wymieszany z ziemią ogrodniczą w stosunku 1:1).

 

Do produkcji rozsady wykorzystujemy wermikulit jako dodatek do podłoża utrzymujący wilgotność oraz stymulujący rozwój korzeni. Także zaleca się przysypywanie podłoża 2-3 mm warstwą wermikulitu. Do przygotowania podłoża dla rozsady mieszamy wermikulit o frakcji 0,5-2mm, wermikulit o frakcji 1-3mm oraz ziemię ogrodniczą w stosunku 1:2:7. Do przysypywania wykorzystujemy wermikulit o frakcji 1-3mm.

 

Jako dodatek do kwiatów doniczkowych wykorzystujemy wermikulit o frakcji 3-6mm lub mieszankę frakcji 1-3mm oraz 3-6mm. Zawartość wermikulitu w podłożu powinna wynosić od 10 do 50%. Dodawanie wermikulitu do podłoża podwyższa utrzymanie wody oraz przepuszczalność powietrza a jego struktura sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Dodawanie wermikulitu także optymizuje spożycie nawozów przez roślinę. Zalezane jest przysypywanie górnej warstwy podłoża wermikulitem frakcji 3-6mm, to zmniejszy nagrzewanie podłoża od promieni słonecznym, ograniczy odparowanie wody z podłoża oraz polepszy wygląd estetyczny.

 

Do ukorzeniania sadzonek wykorzystujemy wermikulit o frakcji 1-3mm lub mieszankę frakcji 1-3mm oraz 3-6mm. Frakcje 4-8mm wykorzystuje jako górną warstwę drenażu.

 

Do przygotowania podłoża dla bonsai wykorzystujemy wermikulit o frakcji 3-6mm. Wermikulit poprawia strukturę podłoża, zwiększa przepuszczalność powietrza oraz utrzymanie wody i nawozów, zmniejsza zasolenie podłoża, przyspiesza rozwój korzeni oraz jest źródłem cennym mikro i makroelementów. Wg wielu specjalistów mieszanka wermikulitu z keramzytem w pełni zastępuje japońską Akadamę. Frakcje 4-8mm wykorzystuje jako górną warstwę drenażu.

OpenCart Bauwer sp. z o.o. - wermikulit, perlit, płyty wermikulitowe © 2019 | Google+