Zastosowanie wermikulitu w ogrodnictwie

Wermikulit, wermikulit ekspandowany.

Frakcje 0,5-2 mm, 1-3 mm, 3-6 mm, 4-8 mm.

 

UWAGA!!! Nasz wermikulit jest produkowany metodą elektrycznego szoku termicznego, co sprawia, że nasz materiał nie zawiera śladów spalania gazu jak to jest u innych producentów. Jest to szczególnie ważne przy wykorzystaniu wermikulitu w terrariach, bonsai, do kiełkowania nasion oraz ukorzeniania sadzonek.

Zalety wermikulitu:

 

Zastosowanie wermikulitu:

Wermikulit wykorzystujemy do kiełkowania nasion. Wermikulit jest sterylnym materiałem a jego struktura zapobiega rozwojowi pleśni. Korzeń szybciej rozwija się w podłożu z wermikulitem.

Do kiełkowania wykorzystujemy wermikulit frakcji 0,5-2 mm lub jako składnik podłoża (wymieszany z ziemią ogrodniczą w stosunku 1:1).

Do produkcji rozsady wykorzystujemy wermikulit jako dodatek do podłoża utrzymujący wilgotność oraz stymulujący rozwój korzeni. Także zaleca się przysypywanie podłoża 2-3 mm warstwą wermikulitu. Do przygotowania podłoża dla rozsady mieszamy wermikulit o frakcji 0,5-2 mm, wermikulit o frakcji 1-3 mm oraz ziemię ogrodniczą w stosunku 1:2:7. Do przysypywania wykorzystujemy wermikulit o frakcji 1-3 mm.

Jako dodatek do kwiatów doniczkowych wykorzystujemy wermikulit o frakcji 3-6 mm lub mieszankę frakcji 1-3 mm oraz 3-6 mm. Zawartość wermikulitu w podłożu powinna wynosić od 10 do 50%. Dodawanie wermikulitu do podłoża podwyższa utrzymanie wody oraz przepuszczalność powietrza a jego struktura sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Dodawanie wermikulitu także optymalizuje spożycie nawozów przez roślinę. Zalecane jest przysypywanie górnej warstwy podłoża wermikulitem frakcji 3-6 mm, to zmniejszy nagrzewanie podłoża od promieni słonecznych, ograniczy odparowanie wody z podłoża oraz polepszy wygląd estetyczny.

Do ukorzeniania sadzonek wykorzystujemy wermikulit o frakcji 1-3 mm lub mieszankę frakcji 1-3 mm oraz 3-6 mm. Frakcje 4-8 mm wykorzystuje jako górną warstwę drenażu.

Do przygotowania podłoża dla bonsai wykorzystujemy wermikulit o frakcji 3-6 mm. Wermikulit poprawia strukturę podłoża, zwiększa przepuszczalność powietrza oraz utrzymanie wody i nawozów, zmniejsza zasolenie podłoża, przyśpiesza rozwój korzeni oraz jest cennym źródłem mikro i makroelementów. Wg wielu specjalistów mieszanka wermikulitu z keramzytem w pełni zastępuje japońską Akadamę. Frakcje 4-8 mm wykorzystuje się jako górną warstwę drenażu.

OpenCart Bauwer sp. z o.o. - wermikulit, perlit, płyty wermikulitowe © 2021 | Google+