Montaż izolacji kominkowej

Podstawowe informacje

 

Głównym elementem systemu izolacji kominków BAUWER są płyty kominkowe BAUWER, wyprodukowane z wermikulitu.

Do obróbki płyt wykorzystuje się podstawowe narzędzia do obróbki drewna.

Płyty kominkowe są łączone ze sobą przy pomocy wysokotemperaturowego kleju BAUWER oraz fosfatowanych wkrętów do drewna. Długość wkrętów powinna wynosić co najmniej 60 mm w przypadku wykorzystania płyt o grubości 30 mm, 80 mm w przypadku płyt o grubości 40 mm oraz min.100 mm w przypadku płyt o grubości 50 mm.

Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie usunąć kurz z płyty, gdyż jego obecność znacznie obniża przyczepność kleju.

Przed ostatecznym zamocowaniem każdej płyty kominkowej należy sprawdzić, czy jest ona prawidłowo wypoziomowana.

 

Płyta kominkowa, izolacja kominków
 

1. Przyklej tylną płytę kominkową do ściany klejem elastycznym. Przed przyklejeniem należy dokładnie usunąć kurz ze ściany i płyty!!! Następnie płytę należy dodatkowo zamocować kołkami.

Przy mocowaniu płyty o powierzchni do 0,5 m2, należy użyć min. 2 szt. kołków, w przypadku płyty o powierzchni ponad 0,5 m2 należy użyć 4 szt. Montaż płyt kominkowych należy zaczynać od dołu.

2. Nanieść klej BAUWER KLEJ na dolną płytę. Następną płytę montujemy podobnie jak dolną. Ostatnią górną płytę należy uciąć pod wymiar przed montażem.

3. Kiedy wszystkie tylne płyty będą zamocowane, należy umieścić wkład kominkowy. Następnie montujemy dolne płyty do podłogi. Przed ich mocowaniem dokładnie zmierzyć ich rozstaw, gdyż do nich będzie montowana najważniejsza dolna warstwa płyt.

Płyta wermikulitowa
 

 

4. Kolejnym krokiem jest mocowanie płyt bocznych. Płyty boczne są przyklejane do ściany oraz tylnych płyt. Ze sobą płyty boczne są sklejane za pomocą płyt łączących. Płyty są łączone ze sobą za pomocą kleju oraz wkrętów. Płyty łączące muszą być przyklejone do płyty tylnej oraz muszą licować się z płytą boczną z przodu. Dopuszczalne jest wykorzystanie kilku płyt na jedno łączenie. Szerokość płyty łączącej musi wynosić min. 20 cm.

Płyta kominkowa
 

5. Przednie płyty mocujemy w podobny sposób jak płyty boczne. Obramowanie wkładu kominkowego należy wyciąć pod wymiar przed montażem płyt.

W celu wzmocnienia konstrukcji zalecane jest wykorzystanie dodatkowych elementów narożnych oraz wzmocnień poprzecznych.

 

Płyta kominkowa, izolacja kominków
 

7. Do systemu izolacji kominków wchodzi termoizolacyjna zaprawa szpachlowa na bazie wermikulitu. Zalecamy nałożenie tej zaprawy na powierzchnie obudowy kominka wraz z siatką z włókna szklanego w celu dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. Należy także używać narożników z siatką.

Po nałożeniu szpachli w płytach kominkowych zwiększa się wilgotność, a nagłe jej odparowanie może spowodować pęknięcia na powierzchni obudowy, w związku z tym zaleca się nie rozpalać kominka w ciągu kilku dni po montażu, a przy kilku pierwszych paleniach należy ograniczyć czas palenia do dwóch godzin w celu stopniowego odparowania wody.

W przypadku pęknięcia płyty należy ją skleić wykorzystując płytę łączącą. Ewentualne ubytki w płytach należy wypełnić termoizolacyjną szpachlą BAUWER lub klejem BAUWER.

izolacja kominków
 

 

Płyta kominkowa, izolacja kominków
 

OpenCart Bauwer sp. z o.o. - wermikulit, perlit, płyty wermikulitowe © 2021 | Google+